Roskilde, Danmark 24/9
Fotovänner!
Fem av klubbens medlemmar besökte Roskilde lördag 24 september. Vi gav oss av från Simrishamn vid 8.30 och nådde Roskilde ett par timmar senare. Per K, Gunnel  och Mona åkte med Tomas. Yvonne, med sambo, anslöt från Glumslöv. Anslöt i Roskilde gjorde också nio medlemmar från Sjöbo fotoklubb. Inalles var vi alltså femton personer, som började med att besöka Vikingaskeppsmuséet (det kanske intressantaste i Skandinavien).
I strålande sommarväder tog vi därefter en promenad till centrum, där vi intog lunch på Jensens Bøfhus, för att sedan bese Roskilde domkyrka. Tillsammans med Nidarosdomen i norska Trondheim, får väl Roskilde domkyrka anses såsom den mest omtalade av kyrkor i Skandinavien. Inte minst för att här ligger flertalet danska kungar och drottningar begravda, alltifrån Harald Blåtand och Svend Tveskæg från 900-talet. En särskild plats intar unionsdrottningen Margareta I, regent över Norden i slutet av 1300-talet och början av 1400-talet. Kyrkan är för övrigt också förklarad såsom världsarv.
Efter en lyckad utfärd, kunde gänget här från stan rulla in genom ”passkontrollen” i Simrishamn vid 19-tiden.
Tomas
Klicka på en bild för större storlek